Big Ben

Big Ben to wieża zegarowa w Londynie. Jej nazwa początkowo dotyczyła dzwonu ze St Stephen’s Tower, należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie Big Ben to dzwon, zegar i sama wieża. Wieża powstała w XIX w. i ma 96,3 m wysokości. Tarcza zegarowa ma 7 metrów średnicy i zbudowana jest z ponad 300 kawałków szkła. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie. Uważany jest on nie tylko za symbol Londynu ale także Wielkiej Brytanii.

Budowę jej podjęto zaraz po tym jak część parlamentu uległa spaleniu. Zaprojektowany został przez dwóch architektów. Pierwszym z nich był Charles Barry, natomiast drugim – Augustin Pugin. Wykonany jest on w stylu neo-gotyckim z kamienia ciosanego.  Nazwa dzwonu Big Ben wywodzi się od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku, gdy dzwon ten zawieszano. Odlany w Whitechapel był już drugim olbrzymim dzwonem, ponieważ na pierwszym pojawiła się rysa podczas próby uruchomienia.

Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wyposażony jest w cztery tarcze o średnicy 7,5 m każda oraz we wskazówki o długości 4,25 m.  Odgłos zegara możemy usłyszeć codziennie w radio BBC.